Dėl kreditoriaus teisės pasirinkti, kokiu prievolės įvykdymo užtikrinimo būdu pasinaudoti išieškant skolą, kai prievolės įvykdymas užtikrintas keliais skirtingais užtikrinimo būdais
2010 m. vasario 25 d. Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, išnagrinėjusi civilinę bylą Nr. 2-191/2010 pagal atskiruosius skundus, konstatavo, kad atsižvelgiant į tai, kad ieškovo pareikšti reikalavimai yra užtikrinti jam įkeistų žemės sklypų verte ir nesant byloje duomenų, jog išieškojimas iš įkeisto turto yra prasidėjęs, egzistuoja ieškovo subjektyvi teisė rinktis, ar inicijuoti išieškojimo iš įkeisto turto procedūras ypatingosios teisenos tvarka, ar kreiptis į teismą su ieškiniu bendrąja ginčų nagrinėjimo tvarka, prašant solidariosios atsakomybės taikymo pagrindu priteisti iš atsakovų (skolininko ir laiduotojų) reikalaujamas sumas.
Pažymėtina, kad laidavimas ir turto įkeitimas yra atskiros prievolių užtikrinimo priemonės, todėl tais atvejais, kai prievolės įvykdymas užtikrintas keliais skirtingais užtikrinimo būdais, kreditorius turi teisę pasirinkti, kokiu jo reikalavimo užtikrinimo būdu naudotis. Aplinkybė, kad bankas, kaip kreditorius, pareikalavo kelių jo reikalavimo užtikrinimo priemonių - laidavimo ir įkeitimo - nekeičia teisinių santykių, susiklosčiusių tarp laiduotojo, kreditoriaus ir skolininkų, pobūdžio. Aplinkybė, kad banko reikalavimas yra užtikrintas hipoteka, pati savaime nėra pagrindas atsisakyti nagrinėti ir/ar tenkinti ieškovo ieškinį.
Naujausi straipsniai
- Dėl taikos sutarties pripažinimo negaliojančia
- Lietuvoje bus sukurta nauja įmonės teisinė forma – mažoji ūkinė bendrija
- Advokatas dalyvavo TV laidoje apie atsakingą skolinimąsi
- Dėl vadovo atleidimo iš darbo, jam būnant vaiko priežiūros atostogose
- Pradeda galioti Lietuvos banko patvirtinti Atsakingojo skolinimo nuostatai
- Dėl priteistinų netesybų ir procesinių palūkanų
- Dėl prievolės pobūdžio nustatymo
- Dėl civilinės bylos, kurioje kreditorius pareiškė actio Pauliana, sustabdymo iki kreditoriui hipoteka įkeisto turto pardavimo ar pasibaigimo kitais įstatyme nustatytais pagrindais
- Dėl nutarčių, kuriose tvirtinamas kreditorinis reikalavimas, panaikinimo
- Teisingumo ministerija siūlo supaprastinti asociacijų steigimą
Tel./faksas 837 200 584 mob. tel. +370 687 46034